Valami készül Washingtonban – Trump hétfőre időzített egy nagy bejelentést

Trump titokzatos hétfői bejelentését egy magas szintű látogatás előzi meg, amely újabb fordulatot hozhat az amerikai külpolitikában.

Az amerikai kormány szerdán vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a bengázi amerikai konzultus elleni támadás valójában nem a 2001. szeptember 11-e évfordulójára időzített terrortámadás volt-e. Líbiába ötven tengerészgyalogos érkezett az ott dolgozó amerikaiak védelmére.
Az amerikai kormány szerdán vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy egy iszlámellenes film miatt a bengázi amerikai konzultus elleni spontán támadás valójában nem egy 2001. szeptember 11-i terrortámadások évfordulójára időzített terrortámadás volt-e. Amerikai terror-elhárítási szakértők szerint a kedd esti, az amerikai nagykövet és három munkatársa életét követelő támadás túlságosan jól koordinált és szakszerű volt ahhoz, hogy spontán reakció eredménye legyen.
Washingtoni források szerint a rajtaütésben öt amerikai polgári személy is megsebesült. A CNN úgy értesült, hogy a nagykövet meggyilkolásának fő gyanúsítottja egy al-Kaidához közel álló csoport, az úgynevezett Omar Abdul Rahman Brigádok, amely korábban pokolgépet robbantott bengázi amerikai konzulátus mellett.
A CNN forrásai szerint a konzulátus elleni támadásban mintegy 20 fegyveres vett részt. Az akció részvevői elvegyültek a Mohamed prófétát gyalázó film ellen tiltakozók között. A hírtelevíziónak névtelenül nyilatkozó amerikai és líbiai hírszerzési források szerint az al-Kaida kihasználja, hogy Líbiában „biztonsági vákuum” alakult ki és az ország keleti részében, Derna környékén kiképzőtáborokat alakított ki.
Ali Audzsali, Líbia washingtoni nagykövete szerdán úgy nyilatkozott, hogy országának hírszerzése szerint a támadás mögött a megdöntött diktátor, Kadhafi emberei állnak. A Foreign Policy internetes kiadása kétségbe vonta ezt a verziót, rámutatva, hogy az új líbiai kormány ahelyett, hogy vállalná a konfrontációt az országban elszaporodott fegyveres csoportokkal, megpróbálja mindenért az előző rendszert bírálni.
Barack Obama amerikai elnök a Fehér Ház előtt nyilatkozva szerdán kijelentette: „együtt fogunk működni a líbiai kormánnyal annak érdekében, hogy felelősségre vonjuk a gyilkosokat, akik megtámadták az embereinket”. Obama elrendelte, hogy a bengázi merénylet áldozatainak emlékére az amerikai kormányzati épületeken – otthon és külföldön egyaránt – vasárnapig eresszék félárbocra az Egyesült Államok lobogóját. Az elnök felhívta a meggyilkolt nagykövet, Chris Stevens szüleit, hogy részvétét nyilvánítsa nekik.
Az Egyesült Államok haditengerészete eközben két rombolót vezényelt a líbiai partok közelébe „elővigyázatossági okokból”. A Laboon és a McFaul hadihajó Tomahawk típusú „szárnyas rakétákkal” (manőverező repülőgépekkel) is fel van szerelve és a CNN értesülése szerint a támadást elkövető dzsihádisták rejtekhelyének felderítéséhez drónokat is bevetnek majd. Líbiába egyúttal 50 tengerészgyalogos érkezett az ott dolgozó amerikaiak védelmére.
Az amerikai külügyminisztérium tájékoztatása szerint a Bengáziban működő konzulátus dolgozóit chartergépekkel Tripoliba szállították át, ahonnan Németországba vezet tovább az útjuk. Köztük vannak a kelet-líbiai városban végrehajtott támadás amerikai sebesültjei, akiknek száma egyes hivatalos források szerint három, mások szerint négy-öt lehet.